Vranov nad Dyjí. Místo bohaté nejen na historii, ale i na lásku
Už od svého vzniku je město Vranov nad Dyjí neodmyslitelně spjato s barokním zámkem. V současné době je stále více populární také díky nedaleké přehradě. Je toho ale mnohem víc, co může původně pouze malá osada rozkládající se pod hradní pevností Vranov, svým návštěvníkům nabídnout.
Obr. 1: Město Vranov nad Dyjí - pohled od řeky
Za pozornost určitě stojí vranovské ledové skalní sluje i romantický lesopark s vyhlídkami nad řekou Dyjí, s Feliciinou studánkou, Čížkovským letohrádkem a půvabnou kaplí, která byla původně chrámkem zasvěceným bohyni Dianě. Z pamětihodností nacházejících se přímo na území města stojí za zmínku určitě kostel Nanebevzetí Panny Marie, rotunda sv. Ondřeje, morový sloup a socha sv. Jana Nepomuckého.
Obr. 2: Morový sloup uprostřed vranovského náměstí
K rozjímání a meditaci…
Vranov nad Dyjí je obec ležící v západní části Národního parku Podyjí, nedaleko hranic s Rakouskem, v údolí řeky Dyje, vzdálená dvaadvacet kilometrů západně od královského města Znojmo.
Na konci 18. století nechal majitel vranovského panství Michal Josef Althann vystavět na temeni Růžového vrchu západně od zámku vrcholně romantickou stavbu zvanou Dům filosofů, která sloužila k rozjímání a meditaci, později jako hájovna. V té době vznikl i nedaleký antický chrámek se sochou antického boha Apollóna. Kaple byla později zasvěcena Panně Marii Ochranitelce.
Obr. 3: Vranov jako na dlani - pohled z Vranovského zámku
Vranov ve jménu lásky…
Stanislav hrabě Mniszek z polské Haliče, který vranovské panství vlastnil v letech 1799 až 1846, nechal zase v roce 1806 vystavět v údolí pod zámkem na památku své matky, hraběnky Felície, Feliciinu studánku – krásnou klasicistní stavbu ozdobenou po obvodu vlysy s tančícími nymfami. Ve vnitřní části jí dominuje antická váza s vytékajícím pramenem vody.
A to nebylo všechno. Na památku přítele knížete Karla Claryho – spisovatele, malíře a humanisty, který se v roce 1830 při návštěvě Vranova nakazil cholerou a o rok později zemřel, nechal již zmíněný hrabě Stanislav vztyčit na vysoké skále nad dnešní přehradní hrází Claryho kříž z blanenské litiny.
Helena kněžna Lubomíra Mniszková nechala v roce 1846, po smrti svého manžela, vystavět naproti zámku na skalnatém Křížovém vrchu Mnizskův kříž. Polský text na litinové desce vypovídá o lásce mezi mužem a ženou, o vztahu dětí a rodičů: „Žena nejlepšímu z mužů, děti nejlaskavějšímu z otců.“
Obr. 4: Romantický západ slunce na Vranovské přehradě
Turistické okruhy Vranova
Vranov nad Dyjí nabízí čtyři základní turistické okruhy po výše zmíněných zajímavostech nacházejících se v bezprostředním okolí města.
Okruh Heleny Mniszkové
Okruh Heleny Mniszkové je asi 4 km dlouhá procházka bývalým Vranovským lesoparkem. Začíná a končí u vchodu do Státního zámku Vranov a zavede nás na některá pozoruhodná místa, například k Felicitině studánce, do areálu předválečných opevnění, k napodobenině antického chrámku, později zasvěcenému Panně Marii Ochranitelce tak zvaná Maria Schutz a k vyhlídce Tanečnice naproti zámku. Celý okruh je středně náročnou procházkou a volným krokem ho lze obejít za necelou hodinu.
Felicitin okruh
Felicitin okruh je necelé 3 km dlouhá trasa mezi náměstím ve Vranově a vranovským zámkem. Při procházce tímto okruhem navštívíme místní část Benátky, okraj lesů Národního parku Podyjí na pravém břehu Dyje a malebnou Felicitinu studánku. Okruh vede středně náročným terénem a pohodlně ho lze absolvovat za necelou hodinu.
Claryho stezka
Claryho stezka nás dovede z náměstí ve Vranově k tak zvanému Claryho kříži, romantické vyhlídce nad hrází Vranovsé přehrady. Cestou projdeme okolo několika zajímavých památek, například Farního kostela Nanebevzetí Panny Marie, Mniszkova kříže a Kaple výběrčího. Po výstupu na horní hranu údolí se dostaneme do obce Onšov, odtud zpět do lesa ke Claryho kříži a prudkým svahem k Vranovské přehradě. Výškově náročnější stezka s návratem zpět na náměstí do Vranova po silnici měří okolo 7 km a lze ji pohodlně absolvovat za necelé dvě hodiny.
Okruh Junáckým údolím
Okruh Junáckým údolím je žlutě značená turistická trasa začínající a končící před vchodem do Vranovského zámku. Prochází místní částí Benátky, náměstím, zastavěnou částí Vranova a Junáckým údolím s kamenným mostem z roku 1783, který leží již mimo mapu. Trasa je téměř 6 km dlouhá, vede středně náročným terénem a lze ji pohodlně absolvovat za hodinu a půl.
Co by vás mohlo zajímat:
Zdroje: